V letošním roce slaví společnost Kablo Vrchlabí 100 výročí Své existence.

Tento podnik, založený německy hovořícím průmyslníkem, panem Arnoldem Löwitem v roce 1923, se stal pevným pilířem podkrkonošského regionu a stabilním a tradičním zaměstnavatelem zdejších obyvatel.

Společnost od roku 2017 spadá pod německou skupinu WILMS, která výrobní závod Vrchlabí koupila od předchozího majitele, dánské skupiny NKT. Vedení společnosti je výhradně české.

V současné době zaměstnává přibližně 420 zaměstnanců v převážně nepřetržitých provozech.

Vodiče pro automobily, flexibilní šnůry, speciální vodiče a nepřeberné množství rozličných instalačních kabelů do 1kV a v neposlední řadě také kabelů pro instalace solárních systémů. To všechno společnost Kablo Vrchlabí nabízí Svým zákazníkům nejen v Čechách a na Slovensku, ale prakticky do celé Evropy.

Kromě výroby kabelů a vodičů má firma vlastní výrobu PVC s roční kapacitou výroby okolo 12 tisíc tun v přibližně 40 druzích PVC.

Na 2 hrubo-tazích, 8 více tažných linkách, 48 lanovacích linkách a pracovišti galvanického cínování jsou vyráběny CU dráty a lanka pro vlastní spotřebu s roční kapacitou 13 tisíc tun CU.

Společnost má k dispozici také dvě pracoviště radiačního sítění, kde pomocí beta záření, tedy elektronového urychlovače částic vylepšuje vlastnosti izolací v oblasti mechaniky, odolnosti proti rozličným kapalinám či zlepšování přenosu elektrického proudu a napětí.

Firma Kablo Vrchlabí v současné době vyrábí okolo 170 druhů vodičů a kabelů v tisícovkách různých průřezů a barevných variant. Kromě základního izolačního materiálu pro výrobu vodičů a kabelů, tedy PVC, společnost na Svých izolačních a plášťových linkách, kterých v areálu najdete celkem 28, umí zpracovat polyethylen, fluor polymery (teflon), polypropylen, polyuretan, polyamid, polyester a bez halogenní izolace EVA a HFFR.

Součástí firmy je také vlastní fyzikální a chemická laboratoř, která umožňuje soustavnou kontrolu kvality u výrobků, ale také nakupovaných polotovarů.

V roce 2022 společnost koupila část výrobních kapacit firmy Reichle & De-Massari Czech Republic v Děčíně, orientovaných na výrobu ohni-odolných a oheň-retardujících kabelů, čímž dále rozšířila Své, již tak široké portfolio dodávaných kabelů.

Společnost je řazena k nejkomplexnějším výrobcům vodičů a kabelů ve střední Evropě.